Gmina Świdnica

Dane adresowe

Urząd Gminy Świdnica
ul. Głowackiego 4, 58 -100 Świdnica
tel./fax+48 74 852 12 26, +48 74 852 24 88, +48 74 852 30 67, +48 74 852 33 98
urzad@gmina.swidnica.pl
www.gmina.swidnica.pl

Powierzchnia – 208 km2
Liczba mieszkańców – 16 365

Potencjał gminy uwarunkowany jest kilkoma czynnikami. Najważniejsze to: korzystne położenie geograficzne, bliskość do stolicy Dolnego Śląska, ważne szlaki komunikacyjne i liczne atrakcje turystyczne. Gmina Świdnica to cel podróży wypoczynkowych, miejsce uprawiania turystyki aktywnej, miejsce spotkań z historią, kulturą i tradycją, a także miejsce zabawy podczas licznych imprez plenerowych. Malownicze położenie i dogodne warunki stwarzane przez władze gminy każdego roku przyciągają nowych mieszkańców.

Lokalizacja

Gmina Świdnica położona jest w połu­dniowej części województwa dolnoślą­skiego, w powiecie świdnickim. Zlokalizowana jest na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych łączących wschód z zachodem i północ z południem Europy. Od Wrocławia oddalona jest o około 50 km, podobny dystans dzieli gminę od autostrady A4 i najbliższego międzynarodowego portu lotniczego Mikołaja Kopernika we Wrocławiu. Dzięki nowemu łącznikowi do autostrady do A4, który był współfinansowany przez gminę Świdnica, dojazd do stolicy Dolnego Śląska znacząco się ułatwił.

Przyroda

Ze względu na swoje zasoby krajobrazowe oraz położenie, gmina Świdnica jest terenem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Strona wschodnia gminy graniczy z Parkiem Krajobrazowym Masywu Ślęży, natomiast zachodnia z Parkiem Krajobrazowym „Książ”. Miłośnikom turystyki rowerowej oferujemy transeuropejski rowe­rowy „Szlak bursztynowy” Eurovelo nr 9 prowadzący od Bałtyku aż do Adriatyku. Turystom spragnionym ciszy i spokoju proponujemy weekendowe spotkania w gospodarstwach agroturystycznych z tradycyjną kuchnią. Natomiast pasjonatów produktów lokalnych zapraszamy do odkrywania smaków gminy prezentowanych na dorocznym Święcie Plonów, a także ukrytych w „Winnicy Świdnickiej”.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe

Dla turystów ceniących sobie zalety aktywnego wypoczynku znakomita propozycją będzie odwiedzenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. Lokalizacja obiektu w pobliżu lasu, z dala od miejskiego zgiełku daje możliwość wspaniałego wypoczynku, turystyki pieszej- NORDIC WALKING i rowerowej. Placówka dysponuje 49 miejscami noclegowymi w 14 pokojach, z pełnym węzłem sanitarnym. Na terenie placówki, do dyspozycji gości, znajdują się także: 2 samoobsługowe kuchnio-jadalnie w pełni wyposażane w sprzęt kuchenny, pracownia komputerową wyposażona w sprzęt oraz dostęp do internetu; sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, rzutnik, ekran, telewizor, winda, pomieszczenie na suszenie i prasowanie odzieży, przechowalnia bagażu, parking. Schronisko jest w pełni przystosowane po potrzeb osób niepełnosprawnych. Całoroczny obiekt jakim jest SSM w Lubachowie jest doskonałą alternatywą dla bazy wypadowej w pobliskie Góry Sowie, czy też w sezonie zimowym na stoki narciarskie w Rzeczce, czy trasy biegowe, wspinaczkowe w pobliskiej Andrzejówce.

Kultura i zabytki

Najważniejszym świętem gminy są DOŻYNKI. Barwne stragany przyciągają rzesze turystów spragnionych domowych potraw i ekologicznych wyrobów. Cykliczne imprezy tj. jarmarki świąteczne, przeglądy folklorystyczne, cieszą się zainteresowaniem polskich i zagranicznych amatorów i wytrawnych eksploratorów dziedzictwa kulturowego. Stare pałace odkrywają tajemnice dawnych właścicieli. Wizyta na terenie byłego majątku Rodziny von Moltke w Krzyżowej dostarczy z pewnością wielu niezapomnianych przeżyć. To właśnie tam, 12 listopada 1989 r. miało miejsce histo­ryczne spotkanie kanclerza Niemiec Hel­muta Kohla i premiera RP Tadeusza Mazo­wieckiego, które zapoczątkowało nowy rozdział w stosunkach polsko-niemiec­kich. Obecnie w pałacu ma swoją siedzi­bę Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego”. Na terenie Fundacji znajduje się także fragment sławnego Muru Berlińskiego.

Współpraca zagraniczna
Lampertheim – Niemcy
Nowograd-Wołyński – Ukraina
Maldegem - Belgia

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl